جدید ترین مطالباین باتری می تواند با چند ثانیه شارژ تا هفته‎ ها شارژدهی کند!

این باتری می تواند با چند ثانیه شارژ تا هفته‎ ها شارژدهی کند!

%d8%a8%d8%a7%d8%aa%d8%b1%db%8c-%d8%a8%d8%a7-%d9%81%d9%86%d8%a7%d9%88%d8%b1%db%8c-%d9%86%d8%a7%d9%86%d9%88

در این باتری از فناوری نانو برای ساخت ابر خازن‎ ها استفاده شده است. در گذشته نیز محققان سعی کرده بودند با استفاده از فناوری نانو باتری ‎های دو بعدی تولید کنند که فقط به اندازه چند اتم ضخامت داشته باشند. اگرچه تلاش ‎های آن ‎ها نتیجه‎ ای در پی نداشت.

این باتری با فناوری نانو از قرارگیری میلیون‎ ها رشته در سیم، در ابعاد نانو و در پوشش دو بعدی مخصوص ساخته می شود. سیم‎ ها انرژی مورد نیاز برای ذخیره در پوشش اطراف خود را فراهم می‎ کنند. این سیم‎ ها می‎توانند انرژی را در جهت مخالف هم با سرعت بسیار بالا منتقل کنند و اقدام به برق رسانی به سایر دستگاه‎ ها کنند.

یکی از محققان این پروژه اعلام کرده است در صورتی که امکان استفاده از این باتری در گوشی‎ های هوشمند بود برای هفته‎ ها نیازی به شارژ کردن دستگاه وجود نداشت. این در حالی است که هر بار شارژ آن چندین ثانیه بیشتر طول نمی ‎کشد. البته اگر با فناوری کنونی از این باتری در گوشی ‎ها استفاده شود، اندازه باتری از کل گوشی بیشتر خواهد بود!

عمر مفید این باتری بیش از ۳۰ هزار بار شارژ است. برای مقایسه می‎ توان باتری ‎های معمولی را مثال زد که عمر مفید آن‎ ها ۱۵۰۰ بار شارژ است. ممکن است عمر چنین باتری از سخت ‎افزار گوشی ‎های هوشمند پیشی بگیرد! البته این محصول تاکنون به صورت تجاری تولید نشده است. در صورت وقوع چنین پدیده‎ ای علاوه بر گوشی ‎های هوشمند سایر صنایع مانند خودروهای الکتریکی می‎ توانند پیشرفت بسیاری را شاهد باشند.